1913 "BYWAJ"

Czy ktoś wcześniej wiedział, że tradycja jazdy na dwóch kołach w Koźminie Wielkopolskim sięga 1913 roku ?

 Jesteśmy szczęściarzami. W naszej pasji oddawania czasu dla satysfakcji jazdy na dwóch kołach napędzanych silnikiem spalinowym, trafiliśmy na materiały które dokumentują tradycję cyklizmu i motocyklizmu w naszym mieście. Rozpoczęło się od znalezienia kilku dokumentów będących kopiami lub odpisami z dokumentacji sekretarza Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów "BYWAJ" Jana Bąka.

 Kolejnym krokiem odkrycia tajemnicy działalności historycznej cyklistów i motocyklistów, było odnalezienie pieczęci, którą widzicie na zdjęciu rozpoczynającym tę stronę. Pieczęć ta zmotywowała nas do działania - czasu było mało. Rozpoczynał się rok 2013 i chcieliśmy uczcić widoczną na pieczęci datę 1913, organizując rajd historyczny na 100-lecie Koźmińskich Kołowników. Od samego początku zakładaliśmy, że okazja ta jest świętem nienależącym tylko do nas. Dlatego właśnie zaprosiliśmy do współpracy Amatorską Grupę Kolarską, grupę motocyklową Crazy Bikers i poprosiliśmy o pomoc Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., Gminny Zespół Instytucji Kulturalnych i Gminny Ośrodek Sportu. Lista osób pomagających nam w realizacji celu rosła, było wiadomo że jest to święto które będzie obchodziło miasto, integrując nas wszystkich - jego mieszkańców poruszających się na 2 kołach.

Co wiemy o Towarzystwie Cyklistów i Motocyklistów "BYWAJ" ?

 1. Zgodnie z pieczęcią, wiemy że wywodziło się z korzeni Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów założonego w 1913 roku.
 2. 17 maja 1947 roku powstało zawiadomienie o zebraniu członków w sprawie wznowienia działalności towarzystwa.
 3. 31 maja 1947 roku ogłoszono kurędę o zebraniu zarządu.
 4. 1 czerwca 1947 roku powstaje zawiadomienie o zebraniu Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów.
 5. 2 czerwca 1947 roku ogłoszono kurędę o walnym zgromadzeniu członków, które ma odbyć się na drugi dzień.
 6. 3 czerwca 1947 roku powstaje protokół z walnego zgromadzenia, na którym wznowiono działalność Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów w Koźminie Wielkopolskim a hasło "BYWAJ" otwiera i zamyka obrady.
 7. Na tym spotkaniu określono dzień 15 czerwca 1947 roku, jako otwarcie sezonu, a związku z tym poprowadzono pracę w celu zorganizowania rajdu.

 

Będziemy rozbudowywać treść niniejszego rozdziału - ponieważ czujemy się spadkobiercami tradycji jazdy na dwóch kołach.

Preferujemy formę turystyki motocyklowej na krótkie i długie trasy. Oczywiście nie jesteśmy w naszym mieście sami i zachęcamy do podtrzymywania tradycji także w innych formach. Jeżeli chcesz wspólnie z nami realizować nasze pomysły i dołożyć coś od siebie, zapraszamy do kontaktu i udziału w ogłaszanych wyjazdach.

 • IMG_8351.JPG

  16.06.2013 - 100 lat Koźmińskich Kołowników

  I odbyła się impreza związana z tradycją poruszania się na dwóch kołach. Koźminiacy kochali, kochają i będą kochali 2 koła. Poruszanie się pojazdami jednośladowymi w wersji zmotoryzowanej lub nie, pozwala na poczucie bliskości natury, a to w Koźminie mamy we krwi :).